عمومی

اندازه استاندارد انواع درب ساختمان چقدر است؟

اندازه استاندارد انواع درب ساختمان چقدر است؟

درب ساختمان با توجه انواع مختلفی که دارد احتیاج است تا به صورت کاملا استاندارد، ساخته شده و در مناطق مختلف ساختمان به کار برده شود. انواع مدل درب‌های ساختمان با توجه به اینکه در چه نوع ساختمانی قرار داده شده و همچنین ساختمان مورد نظر چه موقعیت مکانی دارد، میتواند ابعاد گوناگونی داشته باشد. در حالت کلی یک سری استانداردهای تعریف شده برای انواع درب ساختمان در بحث ساختمان‌سازی در نظر گرفته می‌شود.

شاید شما بر این باور باشید که برای ساخت انواع درب‌های ساختمان هیچ قانون و قاعده‌ای وجود نداشته و به هر نحوی که مالک و کارفرما بخواهد می‌تواند این درب را تولید کند، ولی باید بگویم که اصلاً این طور نیست.

در عین حال که درب ساختمان انواع مختلفی دارد هر کدام از آن‌ها استاندارد مخصوص به خود را داشته و لازم است تا به صورت اصولی در ساختمان مورد نظر به کار برده شود. اگر علاقمند هستید تا در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید:

درب ورودی ساختمان
درب ورودی ساختمان

به چه دلیل باید درب ساختمان استاندارد ساخته شود؟

آیا درب ورودی ساختمان شما امنیت لازم را دارد؟

در حالت کلی انواع درب ساختمان اگر به صورت اصولی و استاندارد طراحی و تولید شود آن‌ها را کارآمدتر و کاربر پسند‌تر خواهد کرد. چرا که انواع مختلف درب، هم در طراحی داخلی و هم در طراحی خارجی نقش بسیار اساسی دارد.

به عنوان مثال زمانی که شما قصد دارید تا وسایل بزرگی مانند مبلمان، تابلوها، لوازم صوتی و تصویری منزل و غیره را وارد منزل یا ساختمان مورد نظر خود کنید شما بدون هیچ مشکلی می‌توانید وسایل مورد نظر خود را جابجا کنید.

همچنین استاندارد ساختن درب ساختمان در هنگام تعویض درب‌ها نیز کمک شایانی خواهد کرد. همچنین رعایت نکردن اصول استاندارد در طراحی درب ساختمان می‌تواند ظاهر و نمای خانه را خراب کند. به عنوان مثال لازم است تا درب¬های اتاق خواب با یک اندازه و درب¬های سرویس بهداشتی نیز با اندازه مخصوص به خود، طراحی شود. همچنین متراژ کلی خانه نیز باید مدنظر قرار گیرد.

اهمیت ترتیب جایگذاری درب ساختمان چیست؟

اینکه ما بخواهیم انواع مختلف درب ساختمان را با چه نوع ترتیب و چینشی در مناطق مختلف ساختمان جایگذاری کنیم، مربوط به اصول طراحی و معماری ساختمان می‌باشد. طراحان همواره این موضوع را بسیار جدی گرفته و درب‌ها را به ایده آل‌ترین حالت ممکن در ساختمان جایگذاری می¬کند.

چراکه اگر این‌طور نباشد، دربهای اضافی و همچنین دربهایی که در مکان مناسبی از ساختمان قرار ندارند، فضا را محدود کرده و دسترسی‌ها را سخت‌تر از حالت نرمال میکنند. این موضوع همچنین می‌تواند مساحت ساختمان را کمتر کند. در ادامه به بررسی انواع سایز درب ساختمان خواهیم پرداخت:

درب ورودی ساختمان بزرگ
درب ورودی ساختمان بزرگ

درب ساختمان در چه انواعی طراحی می‌شود؟

در حالت کلی انواع درب ساختمان به دو صورت داخلی و خارجی طبقه‌بندی می‌گردد. انواع مختلف این درب‌ها می‌توانند از نوع تک لنگه، دو لنگه و یا یک و نیم لنگه باشند. درب¬های تک لنگه جزو پرکاربردترین درب¬های ساختمانی هستند که بیشتر در طراحی داخلی ساختمان و در مناطقی که به فضای وسیعی برای رفت¬و¬آمد احتیاج نیست به کار برده می¬شود.

درب¬های دولنگه نیز بیشتر برای حیاط یا پارکینگ که فضای بیشتری احتیاج دارد، استفاده می¬گردند. یک مدل دیگر نیز درب‌های یک و نیم لنگه هستند که برای ساختمان‌هایی که یک ورودی داشته و درب پارکینگ ندارند گزینه مناسبی بوده و همچنین برای به کار بردن درب لابی نیز ایده آل هستند.

بهترین ابعاد و اندازه برای درب اتاق خواب چقدر است؟

این موضوع بسیار مهم است که برای درب ساختمان از نوع اتاق خواب، اندازه کاملا استاندارد و مطابق با اصول طراحی و معماری ساختمان در نظر گرفته شود. چرا¬که معمولاً اتاق خواب یک اتاق نسبتا شلوغ و پر استفاده است و وسایل ساختمانی و خانگی مختلفی به آن وارد می‌شود که معمولا، ابعاد بزرگی دارند. بهترین ابعاد و اندازه¬ای¬ که برای انواع این درب¬ها در نظر گرفته می‌شود، ۷۰ الی ۸۵ سانت می¬باشد.

برای مشاهده زیباترین درب های ورودی ساختمان کلیک کنید

در حالت کلی، به صورت پیش فرض درب‌های اتاق خواب به صورت یک لنگه در نظر گرفته می‌شود. کمتر پیش می‌آید که برای این مناطق از ساختمان درب دو لنگه در نظر گرفته شود. البته در برخی معماری‌های نوین و خانه‌هایی که ابعاد زیادی داشته باشند و همچنین فضای اتاق خواب نیز بزرگتر از حالت معمول باشد می‌توان برای آن درب دو لنگه در نظر گرفته و ابعاد آن را نیز تا ۱۵۰ سانتی متر افزایش داد.

ابعاد مناسب برای درب پارکینگ و یا لابی کدام است؟

برای انواع مختلف درب ساختمان از نوع پارکینگ یا لابی میتوان عرض آن را ۲۶۵ سانتیمتر الی ۳۵۰ سانتیمتر در نظر گرفت. از نظر ارتفاع نیز برای این درب¬ها می¬توان چیزی در حدود ۲۲۰ سانت الی ۲۵۰ سانت در نظر گرفت.

این نوع درب¬ها با توجه به اینکه فضای بیشتری برای رفت و آمد افراد مختلف احتیاج دارند معمولاً از نوع دولنگه ساخته می‌شوند. همچنین درب پارکینگ اگر بخواهد به صورت ماشین رو طراحی شود، باید به صورت یک درب دو لنگه باشد که عرض آن کمتر از ۲۰۰ سانت نباشد.

در حقیقت درب پارکینگ، لابی، حیاط و یا باغ از نظر ابعاد و اندازه در یک دسته طبقه‌بندی می‌شوند. با توجه به طرحی که برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود و همچنین مساحت کل ساختمان، می‌توان ابعاد و اندازه آن‌ها را بزرگتر یا کوچکتر در نظر گرفت.

درب ورودی
درب ورودی

برای درب سرویس بهداشتی و حمام چه ابعادی باید در نظر بگیریم؟

یکی دیگر از انواع پرکاربرد درب ساختمان درب‌های مربوط به سرویس بهداشتی و حمام هستند که جزو درب¬های نسبتاً کوچک ساختمان¬ها به حساب آمده و معمولاً سایز استانداردی که برای ساخت آن‌ها در نظر گرفته می¬شود، چیزی در حدود ۶۰ الی ۷۵ سانتیمتر می¬باشد. جنس متریال به کار رفته برای این درب‌ها نیز بسیار مهم است. چرا که معمولاً این درب¬ها در معرض رطوبت بسیار بیشتری در مقایسه با سایر مناطق ساختمان قرار داشته و لازم است به گونه‌ای طراحی شوند که در طول سالیان زیاد به خوبی بتوانند مقاومت داشته باشند.

برای درب انباری چه ابعادی مناسب است؟

با توجه به اینکه در بسیاری از مواقع وسایلی با ابعاد بزرگ در انباری نگهداری می¬شود لازم است تا درب آن بزرگتر طراحی شود. به همین دلیل معمولاً عرض آن چیزی در حدود ۲ الی ۵ متر در نظر گرفته می¬ شود. البته اگر بخواهیم به صورت استاندارد درب ساختمان مورد نظر را طراحی کنیم، باید اینگونه درب¬ها را با یک و نیم متر عرض و دو متر طول طراحی کنیم.

درب ساختمان از نوع ضد سرقت چیست؟

امروزه در طراحی نوین ساختمان‌ها به بحث امنیت توجه ویژه شده و برای ایجاد امنیت بیشتر برای ساختمان‌های یک سری درب ساختمان به صورت ضد سرقت طراحی می‌شوند که در مقایسه با مدل‌های معمولی بسیار مقاوم‌تر و درعین‌حال ایمن‌تر هستند.

برای درب‌های ضد سرقت معمولاً چیزی در حدود ۱۱۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر عرض و همچنین ۲۱۰ الی ۲۲۰ سانتیمتر طول در نظر گرفته می‌شود. اینگونه درب¬ها، بیشتر مناسب درب ورودی ساختمان می¬باشد و سیستم امنیتی استفاده شده بر روی آن‌ها به صورتی است که سارقان به راحتی نمی‌توانند از سد آن‌ها عبور کنند. در بازار انواع مختلف درب ضد سرقت ایرانی و همچنین تٌرک وجود دارد که نمونه‌های تٌرک، اندازه کوچکتر در مقایسه با نمونه‌های ایرانی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *