عمومی

درب آکوستیک چیست و در چه مکان‌هایی از آن استفاده می‌شود؟

درب اکوستیک

شناخت و بررسی درب آکوستیک

درب آکوستیک استاندارد؛ ظاهری شبیه به درب‌های معمولی ارائه می‌دهد که به دلیل ضخامت بیشتر، وجود اتصالات خاص، مواد با کیفیت خوب و نحوه چفت و بست از سایر درب ها متمایز می‌شود.

درب های آکوستیک
درب های آکوستیک

قیمت درب آکوستیک

درب آکوستیک برای دستیابی به عایق صوتی مناسب تولید می شود و مهمترین و بارزترین ویژگی آن جلوگیری از ورود نویز و یا کنترل امواج صوتی است.

یک درب معمولی؛ عایق صوتی کمی ایجاد می کند، زیرا ورق به کار رفته برای تولید این نوع درب ها، به دلیل وزن سبک خود امواج صوتی فرود را جدا یا جذب نمی کنند.

آنها تنها دارای یک ورق و یا یک مانع ساده بین روکش داخلی و خارجی درب هستند. همچنین منافذ باز زیادی در درب های معمولی وجود دارد که نمی تواند به خوبی امواج صوتی یا ضربه را جذب کنند.

در درب آکوستیک برعکس درب های معمولی، برای دستیابی به عایق صوتی موثر هیچ نوع منافذ و یا روزنه ای وجود ندارد.

درب آکوستیک با طراحی مستحکم خود و با کمک آلیاژ آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، فولاد گالوانیزه، فولاد ضد زنگ، چوب رنگ شده یا لاک ساخته می شود تا بتواند عایق صوتی خوبی ایجاد کند.

درب های عایق صدا
درب های عایق صدا

مانع صوتی به کار رفته در درب های آکوستیک چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، موانع صوتی چیست و چگونه از این موانع برای تولید درب های آکوستیک استفاده می شود. نگران نباشید در زیر به این موضوع می پردازیم.

ورقی که به دلیل افزایش وزن یا اثر دوجداره در درب های آکوستیک به کار گرفته می شود، را موانع صوتی می نامند.

سه راه برای جداسازی عبور سر و صدا در درب آکوستیک وجود دارد:

 1. از نظر وزن: ساده ترین و ایمن ترین راه است، اشکال آن این است که مانور دادن با آن دشوار است و صداهای نزدیک به فرکانس ارتعاش طبیعی مواد نسبتاً آسان منتقل می شوند.
 2. با ساختار دوجداره یا چند جداره: به سیستم جرم، فشار، جرم معروف است که از دو پارامتر جدا شده توسط یک محفظه هوا یا یک ماده جاذب تشکیل شده است.
 3. با جذب: مواد جاذب بر روی وجوه درب آکوستیک قرار می گیرند. این مواد در منافذ خود به عنوان سینک برای امواج صوتی برخوردی عمل می کنند و آنها را به گرما تبدیل می کنند.

تنوع زیادی از موانع صوتی را در بازار شاهد هستیم که هر کدام عملکرد متفاوتی از خود بروز می دهند. شرکت های تولید کننده درب آکوستیک نیز از فرمول مخصوص به خود برای ساخت چنین درب هایی استفاده می کنند.

انواع درب آکوستیک
درب اکوستیک

درب آکوستیک را بهتر است در چه مکان هایی استفاده کنیم؟

 • آنها را می توان در خانه در درهای ورودی آپارتمان، زمانی که سر و صدای زیادی از سوی همسایگان وجود دارد، استفاده کرد.
 • در محل کار آنها بسیار ضروری هستند زیرا سر و صدای زیادی از مکالماتی که در هر یک از دفاتر انجام می شود ایجاد می شود.
 • در بخش صنعتی از آنها برای جداسازی مناطق ماشین آلاتی که صدای زیادی تولید می کنند استفاده می شود. این نوع درب ها به راحتی در برابر نویز صنعتی مقاوم هستند و از خروج نویزهای صنعتی به دیگر فضاها جلوگیری می کنند.
 • در استودیو تلویزیون و اتاق ضبط یک نیاز مهم است، برای این که باید هیچ نوع آلودگی صوتی در این محل ها وجود نداشته باشد.
 • معمولا در اتاق کنفرانس و اتاق همایش نیز استفاده می شود تا در برابر حجم صدا هایی که تولید می شود مقاومت کند و آن را به بیرون انتقال ندهد.
 • در اکثر سالن های سینما و سالن‌های تئاتر نیز از درب آکوستیک استفاده می شود، زیرا امواج صوتی بیرون نباید به داخل سالن نفوذ کند. همچنین حجم زیادی صدا در داخل سالن ایجاد می شود که ممکن است به بیرون از سالن نفوذ کند و آزار دهنده باشد.
 • درب آکوستیک را می توان در آزمایشگاه ها نیز استفاده کرد. برخی از آزمایشگاه ها مانند، آزمایشگاه های حرفه عمرانی سر و صدای زیادی تولید می کنند. البته در آزمایشگاه های پزشکی نیز امواج صوتی می توانند روی نتیجه آزمایش تاثیر بگذارند، بنابراین می توان با درب های آکوستیک مانع از این کار شد.
 • موتورخانه ها نیز از مهمترین مکان هایی هستند که می توانید از درب های آکوستیک استفاده کنید و جلوی خروج صدا های مزاحم را بگیرید.
 • و غیره
درب اکوستیک در استودیو
درب اکوستیک در استودیو

خصوصیات مهم و کاربردی درب آکوستیک چیست؟

گفتیم که معمولاً درب ها عنصر اصلی نشتی صدا هستند پس باید ابتدا روی آنها عمل کنیم. بنابراین بهترین و راحت ترین گزینه می تواند درب آکوستیک با عایق صدای مناسب باشد.

درب آکوستیک یک عنصر ضروری برای عایق صوتی یک محل، هم در بخش هتلداری و هم در زمینه صنعت است.

درب های آکوستیک به گونه ای طراحی شده اند که سطح بالایی از عایق صوتی را با نسبت کیفیت به قیمت بهینه ارائه دهند.

این نوع درب ها دارای قاب محیطی بسیار سفت و سختی هستند. معمولاً از ورق فولادی به ضخامت حدود ۱.۵ میلیمتر ساخته می شوند. فولاد طولی داخلی آن مقاومت زیادی در برابر پیچش ایجاد می کند.

ترکیب چند لایه داخلی، بر اساس ترکیب مواد عایق و جاذب، امکان کاهش نویز را فراهم می کند و از انتقال به بیرون جلوگیری می کند.

برای افزایش کارایی آکوستیک، آنها یک لبه آب بندی سه گانه با ضخامت های مختلف در سراسر محیط خود به شکل نیم گرد دارند تا حد امکان عایق شود.

مدل‌های مختلفی از قاب‌ها موجود است که می‌توان بین موارد زیر را انتخاب کرد:

 • فریم محصور: قاب کامل در ۴ لبه درب، حداکثر عایق را ایجاد می کند.
 • قاب نیمه گرد: قاب کامل با قسمت پایینی متشکل از یک رمپ کوچک و یک لبه آب بندی.
 • قاب باز یا آزاد: با عبور از سطح زمین و با داشتن فلپ های اتوماتیک برای کاهش انتقال غیر مستقیم صدا مناسب هستند.

خرید و یا سفارش درب های آکوستیک متناسب با نیاز پروژه

درب آکوستیک فلزی، چوبی، فایروال و نیز درب های عایق ۵۰ دسی بل را می توانید این روزها از فروشگاه فورژ مدرن خریداری کنید.

آنها در مکان های خاص و با کاربری مشخص نصب می شوند. فروشگاه فورژ مدرن طراحی، ساخت و نصب درب های آکوستیک را به گونه ای انجام می دهد که ابعاد و پرداخت نهایی متناسب با نیاز پروژه شما باشد.

درب اکوستیک
درب اکوستیک

فروشگاه فورژمدرن بسته به عایق صوتی مورد نظر شما طیف گسترده ای از درب های آکوستیک را با لوازم جانبی قابل تطبیق برای همه درب ها مانند گیره های آکوستیک، قفل های فشار، میله های مقاومت در برابر آتش و غیره ارائه می دهد.

فروشگاه فورژ مدرن دارای طیف گسترده ای از درب های آکوستیک است که با هر نیازی سازگار است و با تمام اندازه گیری ها و تمام نیازهای عایق تنظیم می شود.

ما درب های آکوستیک سفارشی را تولید می کنیم که مطابق با قوانین آتش سوزی هستند و با زیبایی شناسی محیطی که قرار است در آن قرار بگیرند منطبق هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *