عمومی

5 مورد از مهم ترین مصارف میلگرد نسوز چیست؟

میلگرد نسوز

میلگرد نسوز  یکی از مهم ترین ابزارهایی است که می تواند برای مقاوم سازی ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرد. میلگردها دارای تنوع زیادی از نظر جنس، سایز و مدل هستند که یکی از بهترین میلگردهای موجود در بازار، میلگرد نسوز است. این نوع میلگردها به دلیل داشتن ترکیبات افزودنی، می توانند درجه حرارت بسیار بالایی را تحمل کنند.

کارخانه فورژمدرن اولین و بزرگترین تولید کننده درب های آهنی،ضد سرقت و سی ان سی در ایران 

به همین خاطر، این نوع میلگردهای کاربردهای مختلفی در صنایع متنوع دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد مصارف میلگرد نسوز، ویژگی های این نوع میلگرد و همچنین، معروف ترین میلگردهای نسوز موجود در بازار کشور ایران صحبت کنیم.

میلگرد نسوز
میلگرد نسوز

میلگرد نسوز چیست؟

میلگردهای نسوز که با نام میلگردهای استیل نسوز نیز در بازار کشور ایران شناخته می شوند، دارای افزودنی های مختلفی از جمله نیکل و فولاد و کروم هستند که می توانند مقاومت میلگردها را افزایش دهند. این میلگردها دارای تنوع زیادی در بازار کشور ایران هستند و می توانند با گریدهای مختلفی به فروش بروند.

از نظر ظاهری میلگردهای نسوز مشابه با میلگردهای معمولی موجود در بازار کشور ایران هستند. اما خصوصیات میلگرد نسوز باعث شده تا بتوان آن ها را برای ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار داد.

میلگردهای نسوز دارای 10 درصد فولاد و 30 درصد کروم هستند. وجود فولاد در این میلگردها باعث افزایش مقاومت آن ها در برابر فشارهای خارجی می شود.

همچنین به دلیل به کار رفتن کروم در این میلگردها، این محصولات مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارند. از مزایای این نوع میلگرد می توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی و حرارت زیاد اشاره کرد. همچنین، طول عمر این میلگردها آنقدر زیاد است که به راحتی می توان آن ها را در سازه های قدیمی و تاریخی استفاده نمود.

میلگرد نسوز در جهان دارای گریدهای بسیار متنوع (بیش از 100 گرید) است. به همین خاطر، این میلگرد کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف از جمله صنایع فلزی پیدا کرده است. همچنین، می توان این میلگردها را در صنایعی که با دما و درجه حرارت بالا سر و کار دارند، مورد استفاده قرار داد.

خصوصیات مکانیکی میلگرد نسوز چیست؟

به طور کلی، میلگرد با اهداف مختلفی در صنایع متنوع مانند ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اما ممکن است میلگردهای معمولی نتوانند نیازهای صنایع را برطرف کنند. به همین میلگردهای نسوز با خواص مکانیکی مختلف روی کار آمده اند. این میلگردها از ترکیب فولاد، نیکل و کروم تشکیل شده اند.

کاهش کربن استفاده شده در این میلگردها نیز مزایای زیادی را به دنبال داشته است. به کار رفتن نیکل باعث افزایش مقاومت و استحکام و کروم نیز باعث افزایش مقاومت به خوردگی این میلگردها شده است.

میلگرد نسوز می تواند تا درجه حرارت 1200 درجه سانتی گراد را تحمل کند. همچنین، این میلگردها به دلیل داشتن خاصیت جوش پذیری، اجازه پوسته پوسته شدن میلگرد را نمی دهند.

این میلگردها مقاومت خوبی در برابر تغییر شکل و کشش دارند. بنابراین، استفاده از آن ها باعث افزایش استحکام یک سازه می گردد. سایز میلگرد نسوز در کشور ایران و جهان از 6 میلی متر شروع می گردد و تا 300 میلی متر نیز قابل استفاده است.

مهم ترین مصارف میلگرد نسوز

مهم ترین مصارف میلگرد نسوز در صنایع مختلف چیست؟

با توجه به اینکه حداکثر دمای قابل تحمل توسط میلگرد نسوز 1200 درجه سانتی گراد، می توان این میلگردها را برای محیط هایی که دارای شوک حرارتی زیادی هستند، مورد استفاده قرار داد. بیشترین کاربرد این میلگردها در صنایعی مانند پتروشیمی است.

چرا که در این نوع صنایع محیط هایی با درصد کربن بالا وجود دارند و فرآیندهای آلیاژی مختلف نیز انجام می شوند. بنابراین، استفاده از میلگردهای نسوز می تواند مزایای زیادی را در صنایع پتروشیمی داشته باشد. البته مصارف میلگرد نسوز فقط به پتروشیمی محدود نمی شود. بلکه این میلگردها را می توان در صنایع مختلف دیگری از جمله صنایع غذایی نیز مورد استفاده قرار داد. بنابراین، از جمله مهم ترین مصارف میلگرد نسوز در کشور ایران و جهان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. صنایع ساختمان سازی
  2. صنایع پتروشیمی و نفت و گاز
  3. صنایع مواد غذایی
  4. ساخت تجهیزات اتاق پخت
  5. ساخت محفظه های باز پخت
  6. ساخت سینی های حرارتی
  7. ساخت لوازم گرم کننده هواپیماها
  8. طراحی اجزای موتور
  9. طراحی المنت های برقی
  10. ساخت قطعات و تجهیزات قابل استفاده در کوره ها

رایج ترین انواع گریدهای میلگرد نسوز در بازار کشور ایران کدامند؟

به طور کلی، میلگردهای نسوز به واسطه مصارف مختلفی که دارند، دارای تنوع زیادی در گریدها هستند. اما به طور کلی، دو مورد از گریدهای موجود در بازار محبوب تر هستند و کاربردهای بیشتری نیز دارند. رایج ترین انواع گرید میلگرد نسوز در بازار کشور ایران عبارتند از:

میلگرد نسوز گرید 309

این نوع میلگرد بدون خواص مغناطیسی تولید شده است. استحکام این میلگرد و مقاومت آن در برابر خوردگی بسیار زیاد است. به همین خاطر، این میلگرد می تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد و در تجهیزات عملیات حرارتی مورد استفاده قرار گیرد.

میلگردهای نسوز سری 310

یکی دیگر از انواع میلگردهای نسوز موجود در بازار است که به استیل نگیر نیز معروف است. چرا که این نوع میلگرد مانند میلگرد 308 دارای خاصیت مغناطیسی نیست. به کار رفتن درصد بالایی از کروم و نیکل در این نوع میلگرد سبب شده است که این میلگرد مقاومت بسیار زیادی در برابر خوردگی داشته باشد. این میلگرد می تواند در صنایع شیمیایی، پتروشیمی، مخازن تحت فشار و … مورد استفاده قرار گیرد.

مهم ترین مصارف میلگرد نسوز

قیمت میلگرد نسوز چقدر است؟

میلگرد نسوز به واسطه داشتن خواص مکانیکی بسیار خوب، جزء میلگردهای باکیفیت برای صنایع مختلف محسوب می شود. در حال حاضر، اکثر میلگردهای نسوز موجود در بازار کشور ایران وارداتی هستند. به همین خاطر، قیمت این نوع میلگرد وابسته به قیمت ارز در کشور ایران دارد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد قیمت میلگردهای نسوز، می توانید از شرکت هایی که اقدام به فروش این میلگردها می کنند، کمک بگیرید.

سخن پایانی

میلگرد نسوز یکی از انواع میلگردهای موجود در بازار است که به واسطه داشتن ترکیبات مختلف، می تواند مقاومت بالایی در برابر حرارت و خوردگی داشته باشد. این موضوع سبب شده تا این میلگرد کاربردهای بسیار زیادی در صنایع داشته باشد. در این مقاله در مورد مهم ترین مصارف میلگرد نسوز صحبت کردیم. طبق توضیحات داده شده در این مقاله، این میلگرد می تواند در هر نوع صنعتی که نیاز به مقاومت بالا در برابر حرارت دارد، مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *