عمومی

شیوه درست رنگ کردن درب فلزی به چه صورت است؟

رنگ کردن درب فلزی

فاکتورهای متعددی وجود دارد که استفاده از رنگ بر روی فلزات را ضروری می کند. فلزات از آب و هوای نامناسب رنج می برند و به مرور زمان نشانه هایی از خوردگی و اکسیداسیون را نشان می دهند. به همین دلیل رنگ کردن درب فلزی توصیه می شود.

رنگ آمیزی بهترین راه محافظت از درب های فلزی و حفظ وضعیت آنها است. علاوه بر بهبود چشمگیر زیبایی، باعث می شود این وسایل همیشه نو به نظر برسند.

درب فلزی رنگ شده
درب فلزی رنگ شده

لوازم مورد نیاز برای رنگ کردن درب فلزی چیست؟

  • سینی غلتکی رنگ
  • برس زاویه دار
  • میکسر رنگ
  • پاک کننده رنگ
  • دستکش پاک کننده رنگ
  • کاغذ سنباده
  • خراش دهنده
  • پمپ رنگ
رنگ کردن درب فلزی
رنگ کردن درب فلزی

پیشنیاز رنگ آمیزی درب فلزی چیست؟

اولین مرحله را باید انتخاب رنگ ضد خوردگی دانست که قبل از رنگ کردن درب فلزی توصیه می شود. برای اعمال رنگ ضد خوردگی روی فلزات از فرآیند متفاوتی نسبت به رنگ معمولی استفاده می شود.

رنگ های ضد خوردگی برای فلزات با رنگ های استفاده شده در سطوح دیگر متفاوت است. وقتی در مورد آن صحبت می کنیم، به پایه یا اولین لایه آستر رنگ اشاره می کنیم که روی سطح یا بدنه ای از فولاد یا فلزات دیگر اعمال می شود.

عملکرد اصلی آن جلوگیری از اکسیداسیون مواد و ایجاد منطقه ای با بهترین شرایط برای پوشاندن و رنگ کردن درب فلزی است.

این رنگ‌ها از اجزای شیمیایی تشکیل شده‌اند که از خوردگی جلوگیری می‌کنند و فلز را محافظت می‌کنند. آنها به سطح می‌چسبند و سعی می‌کنند با فضای در تماس واکنش شیمیایی برای نفوذ داشته باشند.

هنگامی که سطوح فلزی را با رنگ‌های ضد خوردگی یا همان ضد زنگ نمی‌پوشانیم، درب فلزی در معرض محیط‌های بسیار تهاجمی با رطوبت قرار می‌گیرند که ممکن است در اثر خوردگی خراب شود.

این اکسیداسیون؛ محصول یک واکنش شیمیایی است که در اثر حمله مخرب یک فلز به وجود می آید. دقیقاً برای همین است که از رنگ های ضد خوردگی(ضد زنگ) استفاده می شود. در واقع آنها برای کاهش یا جلوگیری از آسیب استفاده می شوند.

رنگ کردن درب فلزی
رنگ کردن درب فلزی

مراحل رنگ کردن درب فلزی چیست؟

رنگ کردن درب فلزی محافظت بهتری از آن ارائه می دهد و به عنوان یک مانع بین ترکیبات شیمیایی و موادی که به دلیل قرار گرفتن در معرض عوامل مختلف در محیط مستعد زنگ زدگی هستند، عمل می کند.

علاوه بر آن زیبایی را نیز به ارمغان می آورد و باعث ایجاد هماهنگی با نمای ساختمان ها دارد. اما برای بالا بردن کیفیت، می بایست ابتدا با اصول اولیه رنگ کردن درب فلزی آشنا شوید:

مرحله ۱ – درب فلزی را آماده کنید

اولین مرحله آماده سازی درب فلزی برای رنگ آمیزی است. این بستگی به وضعیتی دارد که درب در آن قرار دارد، بنابراین مهم است که ابتدا آن را بررسی کنید و در صورت امکان، آن را از جای خود بردارید تا به راحتی به مراحل زیر ادامه دهید.

مرحله ۲ – لک های درب فلزی را تعمیر کنید

مرحله دوم ترمیم هرگونه فرورفتگی یا ترک در سطح درب است. برای این کار می توانیم از بتونه یا پرکننده مخصوص روی آن استفاده کنیم. این کاری است که باعث ایجاد آشفتگی و کثیفی می شود، اما برای کارهای زیر ضروری است.

مرحله ۳. درب فلزی را سمباده و تمیز کنید

پس از رفع عیوب، نوبت به سمباده زدن محل می رسد تا بتونه با سطح درب یکدست شود. سپس باید با استفاده از یک دستمال مرطوب تمام گرد و غبارهای انباشته شده را از بین ببریم و اجازه دهیم مدتی بیش از سه ساعت خشک شود.

مرحله ۴ – پرایمر را روی درب فلزی اعمال کنید

در مرحله چهارم استفاده از پایه روغن فلزی توصیه می شود که به کاهش تعداد لایه های رنگ کمک می کند. این محصول همچنین رنگ را برای مدت طولانی تری حفظ می کند.

مرحله ۵ – رنگ ضد زنگ را روی درب فلزی اعمال کنید

مرحله پنجم رنگ کردن درب فلزی شامل استفاده از رنگ ضد خوردگی با استفاده از یک غلتک بر روی سطوح صاف و یک قلم موی زاویه‌دار بر روی پانل‌های کم ارتفاع یا اریب است.

مهم است که به این فرآیند توجه کنید تا از ریختن سکته ای و ناهموار رنگ جلوگیری کنید. پس از چند ساعت، می توان لایه دوم رنگ را اعمال کرد که ظاهر کلی درب را بهبود می بخشد و همچنین مقاومت آن را در برابر نوردهی یا عناصر بیرونی افزایش می دهد.

مرحله ۶ – اجازه دهید رنگ خشک شود

در نهایت باید بعد از زدن لایه آخر اجازه دهیم رنگ کاملا خشک شود. زمان تقریبی برای مشاهده نتایج در پایان بین ۵ تا ۱۲ ساعت است. اگر قرار است از محصولی برای سرعت بخشیدن به خشک شدن استفاده شود، باید با دقت زیاد استفاده شود.

مرحله ۷ – رنگ نهایی را بر روی درب اضافه کنید

در نهایت می توانید رنگ مورد علاقه خود را به راحتی و به صورت دستی یا با کمک پمپ های امروزی روی فلز اعمال کنید.

استفاده از پمپ رنگ مزیت های خوبی می تواند برای شما داشته باشد برای مثال، رنگ یکدست بوده و با نهایت ظرافت و در بخش های مختلف اعمال می شود.

نحوه بهترین رنگ کردن درب فلزی

نکاتی برای رنگ آمیزی درب های فلزی

هدف از رنگ کردن درب فلزی که زوال نشان می دهد، پنهان کردن تمام کثیفی های موجود نیست. درب فلزی بیرونی باید ظاهری دلپذیر و هماهنگ با بقیه دکوراسیون نما داشته باشد.

برای این‌کار، ابتدا باید درب را سمباده بزنیم تا همه زنگ‌های موجود و همچنین هرگونه ذرات سست از بین برود. پس از این باید یک رنگ گالوانیزه سرد روی جوش ها اعمال کنیم. هنگامی که رنگ خشک شد، باید یک پرایمر روی آن ناحیه برس زده شود.

سپس باید نسبت به رنگ کردن درب فلزی مطابق با مشخصات خود سازنده اقدام کنید. فراموش نکنید که برای رنگ آمیزی مجدد درب باید نوع و همچنین رنگ آن را در نظر بگیرید، زیرا بر این اساس به احتمال زیاد به نوع دیگری از رنگ نیاز خواهید داشت.

توصیه می شود از ترانسفورماتور اکسید استفاده کنید، زیرا به شما امکان می دهد اکسید را به یک لایه محافظ تبدیل کنید. در حالت ایده آل، شما باید این محصولات تمیز کننده را فقط در مناطق زنگ زده ای که به طور کامل تمیز نشده اند استفاده کنید. سپس حتما سطح درب را با قلم مو آماده کنید تا لایه های رنگ راحت تری از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *