مقالات مرتبط با درب فرفورژه, عمومی

درب فرفورژه چیست؟

درب فرفورژه چیست؟

درب فرفورژه چیست؟

قبل از اينكه درباره درب فرفورژه و كاربرد هاي آن بحث كنيم بايد كمي درباره ريشه درب ها مطالعه كنيم. با اينكار هم با تاريخچه آن آشنا مي شويم هم نيازمان به درب ها را بيشتر درك مي كنيم علاوه بر اين به قدرت درب هاي فرفورژه اي در برطرف كردن اين نياز پي مي بريم. پس از آن كمي با آهن فرفورژه آشنا مي شويم و درباره مواد اوليه ساخت درب هاي فرفورژه خواهيم گفت. سپس درباره مزايا و معايب اين درب ها گفت و گو خواهيم كرد و در نهايت كمي به درب هاي فرفورژه جديد اشاره مي كنيم.

مراحل ساخت درب فرفورژه

تاريخچه درب فرفورژه

از زمان هاي بسيار قديم، انسان براي حفظ جان خود به هركاري دست مي زند. مثلا در همان زمان ها تصميم گرفتند كه براي خود سرپناهي مثل غار پيدا كنند، با اين حال آن ها هنوز در امان نبودند. با گذشت زمان انسان ها تصميم گرفتند در كنار يكديگر زندگي كنند. با اين كار، جان انسان ها حداقل از دست حيوانات وحشي حفظ مي شد ولي با افزايش اعضاي قبايل، دزدي و غارت نيز زياد شد به همين دليل امنيت معناي جديدي در آن لحظه بدست آورد”حفظ اموال از هم نوعان!”

اولين كاري كه به ذهن آدم مي رسد اين است كه اجازه ندهد غارتگر به اموال را بدزد و به همين دليل و چند دليل ديگر، درب اختراع شد. با اختراع درب، بسياري از غارت ها و عوامل خطرناك براي انسان ها كاهش يافت با اين حال اين دزدي ها و… نيز پيشرفت كردند. اين تقابل بين امنيت و عدم امنيت و پيشرفت روزافزون هر دو باعث شد كه درب ها نيز پيشرفت كنند. در حقيقت امنيت كافي ما حاصل تلاش دزدان زمان قديم است!

پس از مدتي انسان توانست از آهن و مشتقات آن استفاده بكند. در اين زمان درب ها استحكام بيشتري پيدا كردند از طرفي هنرمندان به همراه آهنگران مي توانستند آثاري زيبا بر روي درب ها ايجاد كنند. اولين درب هاي فرفورژه در اين زمان ها به وجود آمدند. در حقيقت واژه فرفورژه به معناي آهنيست كه با پتك روي آن كوبيده شده و شكل گرفته است كه نشان مي دهد فرفورژه حاوي تاريخي غني است.

فرفورژه چيست؟

همان طور كه در بخش بالا گفتيم فرفورژه به معناي آهن كوبيده شده است ولي آيا هر نوع آلياژ آهني خاصيت چكش خواري را دارد؟

اگر آهن خالص را ديده باشيد متوجه مي شويد بسيار نرم است در حدي كه مي توانيد با چاقو آن را نصف كنيد! شايد اين جمله را باور نكنيد ولي واقعا اين جمله درست است. پس مي توان نتيجه گرفت كه آهن با تركيب شدن با ديگر مواد محكم و با استحكام مي شود. خب بيايد يك آزمايش ذهني-علمي بكنيم.

فرض كنيم قرار است كه با افزايش يا كاهش كربن در كارخانه ذوب آهن خاصيت هاي آلياژ هاي بدست آمده را بررسي كنيم. با توجه به قانون بالا خود آهن بسيار نرم است بنابراين انتظار داريم با افزايش كربن، استحكام آهن زياد شود. ولي مي دانيم كه اگر ناخالصي به آهن بيافزاييم، خاصيت هاي آهن كم مي شود. مثلا اگر بيشتر از يك درصد معيني كربن به آهن اضافه كنيم، آلياژ شكننده مي شود كه اين اصلا خوب نيست.

بنابراين ما بايد در يك محدوده معين كار بكنيم. مثلا اگر بيشتر از 2 درصد جرم كل كربن باشد، خاصيت چكش خواري از بين مي رود. پس متوجه مي شويم كه همه آلياژ هاي آهن خاصيت چكش خواري ندارند و ممكن است كه بشكنند. اگر بخواهيم مثالي واضح در اين زمينه بزنيم مي توانيم به قابلمه هاي چدني اشاره كنيم.

اگر به آنها با چكش ضربه بزنيد احتمالا خواهند شكست ولي اگر به پروفيل هاي فولادي كه در ساخت ساختمان استفاده مي شود ضربه بزنيد، معمولا نخواهند شكست. آهن فرفورژه كمي از خانواده فولاد ها چكش خوار تر است و اين به معناي استفاده حداقلي از كربن در آلياژ توليد شده است. حال كه كمي با آهن فرفورژه آشنا شديم بد نيست با خواص آن هم كمي آشنا شويم تا متوجه شويم كه چرا در توليد درب ها و … از آن استفاده مي شود.

آهن فرفورژه چه خواصي دارد؟

چون آهن فرفورژه ناخالصي كمتري نسبت به ديگر آلياژ هاي آهن دارد، مي تواند به راحتي شكل بپزيرد. يعني مي توانيم از آن به راحتي شكل هاي مختلفي بسازيم در حالي كه اينكار با فولاد يا ديگر آلياژ ها بسيار سخت است. به عنوان مثال، برج ايفل از آهن فرفورژه ساخته شده است.

علاوه بر خاصيت شكل پذيري، شبيه قابلمه هاي چدني شكننده نيست براي همين مناسب ساخت درب هاي مختلف است. همچنين اگر با موادي روي آن پوشيده شود زنگ نواهد زد و به راحتي تا چند دهه قابل استفاده است. اين چند خاصيت باعث ورود فرفورژه به صنعت درب و پنجره سازي شد.

مزايا و معايب درب هاي فرفورژه چیست؟

در اين بخش به مقايسه درب هاي فرفورژه با درب هاي فولادي خواهيم پرداخت تا بتوانيم مزاياي آن را در عمل پيدا كنيم. همچنين از مقايسه درب فرفورژه با درب هاي چوبي پرهيز مي كنيم چون در بيشتر وقت ها اين درب هاي آهني بهتر هستند.

اول از همه ممكن است كه فكر كنيد درب هاي فولادي خيلي بهتر از درب هاي فرفورژه هستند چون آن ها استحكام بيشتري دارند ولي اين فكر بسيار اشتباهي است. در حقيقت استحكام اين دو درب تقريبا شبيه يكديگر است بنابراين يكي از مزاياي درب فرفورژه استحكام مناسب است.

اگر به دنبال دربي زيبا، مدرن و شيك هستيد، درب هاي فرفورژه اي بهترين گزينه براي شماست چون قبلا گفته بوديم كه آهن فرفورژه به راحتي تغيير شكل مي دهد ولي فولاد خيلي سخت تغيير شكل مي دهد. با اين حال اگر دربي پيدا كرديد كه طرح هايي از جنس فولاد روي آن داشت، بايد هزينه بسيار زيادي براي خريد آن بكنيد.

اكسيد شدن قاتل هر دو آهن فرفورژه و فولادي است با اين حال با رنگ كردن يا روغن مالي مي توان اكسيد شدن را به تاخير انداخت. پس در اين مورد هر دو درب فرفورژه و فولادي تقريبا يكسان عمل مي كنند.

همچنين بايد مواظب باشيد كه روي در خراشي ايجاد نشود چون خراش به اكسيژن و رطوبت هوا اجازه مي دهد كه به راحتي با آلياژ واكنش داده و باعث فرسودگي شود. وقتي اين اتفاق افتاد مي توانيد با رنگ مورد نظر، آن را رنگ آميزي كنيد يا با فروشگاهي كه از آن درب را خريده ايد تماس بگيريد تا شمارا راهنمايي كنند.

در كل تقريبا درب هاي فروفرژه و فولادي شبيه يكديگر هستند اما درب هاي فرفورژه زيبايي بيشتر دارد. در حال حاضر درب هاي فرفورژه توليد شده از اتصال پروفيل هاي فولادي و تيكه هاي فرفورژه توليد شده تا كيفيت آن بيشتر شود.

ابتدا شركت فورژ مدرن درب هاي فرفورژه را در استان هاي شمالي كشور به نمايش گذاشت و توانست با فروش آنها و كسب اعتماد مردم كار خود را گسترش دهد و در حال حاضر به تمام ايران مي تواند خدمات رساني كند. اين اعتماد حاصل استفاده از پروفيل هاي با كيفيت تر نسبت به ديگران و همچنين رنگ آميزي مخصوص است. اين رنگ آميزي باعث مي شود كه درب اكسيد نشود و براي چندين سال بيشتر نسبت به ديگر درب ها به كار خود ادامه دهد. در حقيقت، اگر مردم شمال كشور از درب ها رضايت دارند پس اين درب ها مي توانند در انواع آب و هوا به خوبي كار كنند.

مقاله پیشنهادی: خرید درب فرفورژه در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *